
Sukiennice
Sukiennice, nazywane żartobliwie najstarszym polskim hipermarketem, w zeszłym roku obchodziły swoje 755 urodziny. Nazwa obiektu pochodzi od sprowadzanego z Flandrii i Anglii sukna, które obok wypieków czy mięsa cieszyło się popularnością odwiedzających je klientów.
Obecnie kupimy w nich przede wszystkich rękodzieło, biżuterię i inne pamiątki z Krakowa, które znajdziemy w jednym z 50 kramów w hali o wymiarach 111 na 10 metrów. Na przestrzeni wieków Sukiennice przeszły wiele przemian. Początkowo istniały jedynie jako kramy sukienne postawione przez księcia Bolesława Wstydliwego. Sto lat później król Kazimierz III Wielki nakazał budowę murowanych sukiennic. Mimo, że w 1555 roku zostały zniszczone na skutek pożaru, udało się je zrekonstruować, a nawet dobudować do nich kolumnową loggię, zwieńczyć je arkadową attyką i ozdobić ryzalitami – wysuniętymi częściami elewacji, na których w XIX wieku umieszczono maszkarony przedstawiające karykatury kolejnych prezydentów Krakowa.
Ostatnia renowacja Sukiennic miała miejsce w 2009-2010 roku – wymieniono wówczas posadzki, oświetlenie i ogrzewanie, odnowiono i odmalowano stopy i ściany. Dzisiejsze Sukiennicy to jednak nie tylko powierzchnia handlowa, ale także miejsce o wartościach kulturalnym.
W Sukiennicach często odbywają się wystawy i przyjęcia, a na pierwszym piętrze mieści się należąca do Muzeum Narodowego galeria sztuki polskiej o powierzchni 1000 metrów kwadratowych. W sali multimedialnej, wyposażonej w 9 ekranów, zwiedzający mają możliwość poznania bogatej historii obiekty dzięki nowoczesnej technologii dotykowej. Po obu stronach Sukiennic znajdują się tarasy widokowe, z których turyści mogą podziwiać panoramę całego Rynku Głównego.
Powrót